• sol in mleti črni poper po okusu.

Priprava

Puranje krila posušite s papirnato brisačo.

V eni posodi zmešajte granuliran česen s papriko, origanom in kumino, v drugi pa med s sojino omako, maslom, papriko in sesekljanim svežim česnom.

Krila potresemo z mešanico začimb, soljo in črnim poprom. Namažite z medom in sojino omako. Pustite v hladilniku 8-10 ur ali čez noč. Nato ga vzemite in počakajte, da se meso segreje na sobno temperaturo.

Položite na pekač in pokrijte s folijo. Pečemo uro in pol v pečici pri 190°C. 30 minut pred kuhanjem odstranite folijo, da se ptica porjavi.

• 1 čajna žlička posušenega timijana
  • 120 ml piščančje juhe (lahko iz kocke).

Priprava

Purana posušite s papirnato brisačo. V skledi zmešajte zmehčano maslo s soljo, poprom, začimbami za perutnino in timijanom. S to maso podrgnite golenice in zložite v pekač. Zalijemo s piščančjo juho.

Pečemo v pečici, ogreti na 175 °C, uro in pol ali malo dlje. Nato ga vzamemo ven, pokrijemo s folijo in pustimo 10-15 minut.

Postrezite cele ali narezane na meso, vendar ne odstranjujte kosti.

Priprava

Posušite golenice s papirnatimi brisačami. Namažite s soljo, črnim poprom in papriko.

Čebulo, papriko, korenček, zeleno in česen narežemo na majhne koščke.

V ponvi na srednjem ognju segrejte olje. Purana popečemo 4-6 minut na vsaki strani. Zalijemo z juho in dušimo 15 minut.

Bučke in juho prestavimo v pekač. Dodajte zelenjavo in paradižnikovo pasto. Pečemo 60–80 minut v pečici, ogreti na 200 °C. Purana nekajkrat obrnemo, da se enakomerno zapeče. Če se zelenjava začne sušiti, dodajte še malo juhe.

Kuhanega purana in tretjino zelenjave prestavimo na krožnik in odstavimo 15 minut. Z mešalnikom pretlačimo ostanke zelenjave. Postrezite kot omako k perutnini.

Priprava

Zmehčano maslo zmešamo s sesekljanimi zelišči, soljo in poprom. Odložite 2-3 žlice in preostalo zmes vtrite pod kožo in po vrhu.

Perutnino položite na pekač. Pečemo v pečici, ogreti na 160 °C, približno 90 minut ali nekoliko dlje. Nato prestavimo na krožnik, premažemo s preostalim oljem in pustimo 20 minut.

Priprava

1 pomarančo narežite na tanke rezine, drugo na polovice ali četrtine. Timijan sesekljamo in zmešamo z zmehčanim maslom.

Nežno potegnite kožo čez prsi in jo premažite z masleno omako. Vmes položite tanke rezine pomaranče, velike v predel vratu. Pazite, da ne raztrgate kože.

Purana prenesite v pekač. Namažite z rastlinskim oljem, soljo in poprom. Pečemo eno in pol do dve uri v pečici pri 180 °C. Vsakih 20-30 minut nalijte sok iz pladnja. Če prehitro porjavi, pokrijemo s folijo in odstranimo 15 minut pred kuhanjem.

Pečenega purana položimo na krožnik, pokrijemo s folijo in odstavimo 30 minut.

V ponev vlijemo približno polovico preostalega masla. Segrevajte na srednjem ognju. Dodamo moko in premešamo, da se izognemo grudicam. Nalijte juho in port. Ponovno premešajte. Kuhajte 7-10 minut ali dlje, dokler se ne zgosti. Dodamo sojino omako, puranje sok, po potrebi posolimo. Nastalo omako postrezite s ptico.

Priprava

Zmehčano maslo zmešajte z žajbljem, rožmarinom, timijanom in soljo.

Purana posušite s papirnatimi brisačkami. Kožo nežno potegnite nazaj in spodaj namažite približno tretjino oljne mešanice, preostanek razporedite po površini.

Jabolko in čebulo narežite na srednje kose. Položite v pekač s perutnino na vrhu. Prelijte z jabolčnikom. Pečemo v pečici, ogreti na 175 °C, približno uro in pol. Če prsi hitro porjavijo, jih pokrijemo s folijo.

Pustite, da se puran kuhati 10-15 minut, preden postrežete.

Priprava

Velik krompir narežite na četrtine, majhne na polovice.

Purana posušite s papirnato brisačo. Nežno dvignite kožo in pod njo namažite zmehčano maslo. Začinite s soljo in poprom.

Perutnino položimo v pomaščen pekač. Tesno pokrijte s folijo. Pečemo v pečici, ogreti na 175°C. Po 1 uri odstranite folijo in prelijte ptico s sokom in oljem. Dodamo krompir, začinimo s soljo in poprom ter kuhamo še 40–45 minut.

Pečenega purana damo na posodo skupaj s krompirjem. Preden postrežete, pustite stati 10-15 minut.

• 8 strokov česna;
  • 1 žlica suhe zelenjavne juhe (ali zdrobljene kocke)
  • 2 vejici timijana;
  • 1 vejica rožmarina;
  • 3-4 vejice peteršilja.

Priprava

Na vsakem kosu purana naredite nekaj plitvih rezov. Postavite ptico v skledo. Nalijte pivo in sol. Dodamo sesekljan česen, bujon v prahu, sesekljan timijan, rožmarin in peteršilj. Pokrijte s folijo in postavite v hladilnik za 5-6 ur. V tem času večkrat premešajte.

Purana položite v pekač. Zalijemo s polovico marinade za pivo. Tesno pokrijemo s folijo in pečemo v pečici, ogreti na 200°C. Po uri in pol odstranimo folijo in kuhamo še 10-15 minut, da dobijo zlato rjavo skorjico.

Pustite 15 minut, preden postrežete. Kot prilogo uporabite pečen krompir ali druge jedi.

Priprava

Zmešajte olivno olje, česen v prahu, baziliko, žajbelj, sol in poper. Omako s kuhalnim čopičem namažite po puranu.

Ptiča položite v pekač in dodajte vodo. Pokrijte s pokrovom ali folijo. Pečemo pri 165 °C dve ali dve uri in pol. Odprite pokrov 15-20 minut pred kuhanjem ali odstranite folijo, da se puran porjavi. Pred serviranjem pustite na sobni temperaturi 30 minut.